Мокрањчевим трагом – у славу уметности
Од 14. до 20. Септембра Неготин ће, у част великану, композитору Стевану Стојановићу Мокрањцу, по 54. пут бити домаћин најзначајнијег музичког фестивала у Србији „Мокрањчевих дана“. Част да буде беседник Фестивала по коме се препознаје музичка сцена Србије, ове године припала је маестру Бојану Суђићу, истакнутом српском диригенту, уметничком директору Музичке продукције РТС и диригенту Симфонијског оркестра и Хора РТС
-Уважавајући традицију и значај фестивала „Мокрањчеви дани“ програмски концепт 54. фестивала чува идејну окосницу манифестације чија је основна мисија промовисање стваралаштва најзначајнијег српског композитора Стевана Стојановића Мокрањца, доприноси афирмацији његовог и уопште српског музичког стваралаштва и извођаштва, са акцентом на неговању хорске традиције- истиче проф др Соња Маринковић, селектор Фестивала.
Програмски концепт Фестивала задржао је основне стубове, Натпевавање хорова и бројне хорске концерте . То су, ове године, наступи Камерног хора Музичке школе „Мокрањац“ из Београда под диригентском палицом Милице Ђокић, победника Натпевавања 2017. године, Хора „ Преподобни Рафаило Банатски“ из Зрењанина под управом Сенке Милисављевић и дечјег хора „Радост“ из Москве под управом Јекатерине Александровне Дунајеве, који редовно наступа у најпрестижнијим концертним дворанама у Москви, Бољшој и Рахмањинов сали Московског конзерваторијума.
На програму Фестивала су и бројни камерни и вокално-инструментални концерти, као и традиционални пратећи програми.
У част великом поштоваоцу Мокрањца и његове заоставштине, једном од оснивача и организатора“ Мокрањчевих дана“ у Неготину, композитору Константину Бабићу, а поводом 10. годишњице његове смрти, на 54. „Мокрањчевим данима“ биће приређен концерт песама под називом „Запреплетум-расплепетум“ на којем наступају мецосопран Драгана Поповић, тенор Љубомир Поповић и пијаниста Милан Шуменковић.
Концерт чувеног џез саксофонисте и композитора Јована Маљоковића и његовог Балкан санса бенда, као финог споја џеза и традиционалног музичког наслеђа Балкана, још један је омаж Мокрањцу и његовом ванвременском делу. Фестивалска публика 54.“Мокрањчевих дана“ имаће прилику да у Неготину прати „Чикаго“, један од најпопуларнијих бродвејских мјузикала у извођењу Позоришта на Теразијама у режији Кокана Младеновића.
У оквиру 54. Фестивала биће приређен и програм посвећен барокним облицима пасакаљи и чакони, у извођењу чембалисткиње Светлане Стојановић Кутлача. Наступиће и Београдски камерни оркестар „Љубица Марић“ предвођен диригентом Радетом Пејчићем, а на програму насловљеном „Црни Горо“ претежно су дела савремених српских композитора.
Ефектну завршницу Фестивала приредиће Хор и Симфонијски оркестар РТС под руководством Бојана Суђића са делима Стевана Мокрањца и својим иновативним и оригиналним тумачењем „Реквијема“ Волфганга Амадеуса Моцарта.
„Натпевавање“ у знаку светски познатих хорова
Неговање хорске традиције, до пуног изражаја доћи ће већ прве фестивалске вечери будући да ће на традиционалном „Натпевавању хорова“, ове године, изузетно, наступити светски признати хорови: „Корикос“ , један од најистакнутијих вокалних ансамбала у Њујорку који је своју репутацију стекао наступима у престижним дворанама, Карнеги холу и Линколн центру, затим хор „Девана“ из Амстердама у Холандији, посебно формиран због учешћа на фестивалу „Мокрањчеви дани 2019“, који ће тек након Фестивала у Неготину наступити у Београду, Ротердаму и Амстердаму, Хор КУД „Станко Драгојевић“ из Подгорице са традицијом хорског певања дугом више од 139 година, овенчан бројним међународним наградама, чувени Градски мешовити хор „Вардар“ из Скопља у Северној Македонији, следбеник првог градског хора у Скопљу, формираног далеке 1907. године, Kамерни хор Лавиринт из Зајечара, који негује вокалну музику домаћих и страних аутора различитих епоха, а остварио је до сада велики број јавних наступа и концерата у нашој земљи и иностранству и Градски мешовити хор „Абрашевић“ из Ваљева, ансамбл који ове године слави 114 година постојања и рада.
Промоције, изложбе и концерти на отвореном као пратећи програми Фестивала
Неготинска публика пратиће и ове године „Класику у 11“ – концерте на отвореном , ликовни програм са три изложбе, као и наступе фолклорних ансамбала. Када је у питању издаваштво, биће представљен троструки компакт диск Мирољуба Аранђеловића Расинског „Звуковез“, нове књиге Гордане Крајачић и колективна монографија посвећена комичној опери Дејана Деспића „Поп Ћира и поп Спира“.
На научној трибини посвећеној стваралаштву Мокрањца, о својим истраживањима говориће др Санда Додик, професор Академије умјетности Универзитета у Бањој Луци, на тему Мокрањчевог утицају на стваралаштво најистакнутијег бањалучког композитора Владе Милошевића.